Beyaz Hayvanlar – inceler galeri

¨Beyaz Hayvanlar¨ is a pop music band born in Hasan Inceler’s room, with the songs written, composed by Hasan Inceler, on guitar and vocals. Contributions by Ender Yıldızhan, bass guitar and vocals, Eda Noy Gemici, back vocals and keyboard, Erman Caglar, electro guitar. The band’s new album ¨Inceler Galeri¨ has been published by People Make Music on March 22nd 2017.

The band has been Hasan’s project until now. The other band members have also contributed a certain amount to this album and these contributions are sure to increase in the future. Together, they look from the same window on life and music as friends.

¨Inceler Galeri¨ gets its influence from the concept of the ¨road¨. The roads that have been taken and the roads not taken yet… Dead ends, highways and shortcuts… Lives on the road, expectations and dreams along with infinite diverse feelings.

This gallery is an automobile gallery but anything related to life somehow takes shape on the road. The gallery creates many metaphors. Maybe the road itself happens to be –life.

Hasan Inceler took a fine arts education. The ¨space¨ concept, creating a feeling of ¨space¨ is his passion. And his meticulously composed songs reveal his intellectuality as well as his sensitivity. In fact, we can say that for all his music.

There is nothing more or less about his music. The same feelings may be experienced through the lyrics and/or the way he changes the pitch of his voice.

The way he sings sometimes conflicts with the actual meaning. Insistently emphasized situations and ¨the delirious talks¨ as he names them, can be heard in his songs.

Insistent repetitions with unintended abstraction and dreaminess… Like finding yourself somehow talking deliriously… These delirious talks can influence many things. Sometimes an idea or a song can be built upon on these things

Hasan’s poetry is obviously very particular to him. Even though he’s sometimes humorous, sometimes hidden or absurd, his lyrics are deep in meaning yet exciting. His style is very powerful

because his music is rooted in his own life experiences. It is both naïve and proficient at the same time.

Hasan does not hesitate to speak of himself or to refer himself. He is to be in the heart of the metropolis and he is to be in the exact moment, now. (He exists in the heart of the metropolis and he exists in the exact moment, now.) His music transfers many things from the past yet it is still contemporary. It is impossible not to feel these layers while listening intently. After eliminating anything familiar with the prevailing, even in its most naked being, his music stands still at the same place with the same feeling. Soothing yet sorrowful, criticizing yet not aggressive, peaceful yet not defeated…

While ¨İnceler Galeri¨ comes from within the system, it is a feeling embodied in a form, gnawing at the system. It is undoubtedly a ¨unique¨ album for today’s calm and profound urbanites.

——————-

¨Beyaz Hayvanlar¨, Hasan İnceler’in yıllardır odasında bestelediği ve internet üzerinden dünyaya duyurduğu şarkılar etrafında bir araya gelmiş; gitar ve vokalde Hasan İnceler, bas gitarda Ender Yıldızhan, geri vokaller ve klavyede Eda Noy Gemici, elektro gitarda Erman Çağlar’dan ibaret olan İstanbul menşeili bir pop müzik grubudur. Son albümleri ¨İnceler Galeri¨ 22 Mart 2017’de People Make Music etiketiyle yayımlandı.

Şimdiye kadar Hasan İnceler’in bir projesi olarak varlığını sürdüren grupta, Hasan dışındaki isimlerin az da olsa katkıları var. Ancak sonraki albümlerde bu katkıların artacağı kesin. Onlar, Hasan’ın müziğe ve hayata aynı pencereden baktığı arkadaşları…

¨İnceler Galeri¨ yol kavramı üzerinden gelişir. Gidilen, gidilecek yollar… Tıkanan, uzayan, kısalan yollar… Kestirme yollar… Yolda olanlar… Beklentiler… Türlü türlü duygular…

Bu galeri bir otomobil galerisi ama hayata dair olan ne varsa ¨yol¨ fikrinde vücut bulur, galeri bir çok metafor üretir. Belki de ¨yol¨ hayattır.

Hasan İnceler resim eğitimi almıştır. ¨Espas¨ kavramı, yani mekan duygusu icat etmek onun işi ve şarkılarındaki incelikle oluşturulmuş kurgu, sağduyuyla olduğu kadar bilgiyle de işlenmiş. Aynı şeyi toptan olarak müziği için de söyleyebiliriz. Bu müzikte az ya da çok olan bir şey yok. Aynı ruh hali sözlerde de, Hasan’ın sesini kullanma şeklinde de var. Sözcüklerin anlamlarıyla bazen ters düzen seslendirme şekilleri, ısrarla vurgulanan ilginç temalar ve sık sık rastladığımız, onun isimlendirdiği gibi söylersek ¨sayıklamalar¨ duyabiliriz. Farkında olmadan, dalıp giderek bir melodiyi veya bir sözcüğü tekrarla, ısrarla söylemek… Kendini sayıklarken bulmak…

Bu sayıklamalar şarkıya dair çok şeyi belirleyebilir. Bazen nakaratlar ondan çıkar bazen şarkının kendisi. Bazen de bir fikir onun üzerine kurulur.

Hasan’ın şiiri tamamen kendine özgüdür. Şakalara açık veya gizli absürd yaklaşımlara rağmen oldukça derinlikli çözümlemelerin söze dönüşü çarpıcıdır. Bu duruş çok kuvvetlidir çünkü yaşam deneyimiyle sabittir. Naiftir ama aynı zamanda usta işidir.

Hasan İnceler kendinden söz etmekten, ismini telaffuz etmekten çekinmez. Şehrin tam göbeğinde ve bugündedir. Ama eskiye dair pek çok şeyi barındıran bir güncellikte müzik yapar, söyler. İyi kulak verildiğinde o katmanları duymak kaçınılmazdır. Bu müzikten başka şeylere benzeyen ne varsa çıkarın, en çıplak haliyle bile aynı yerde, aynı duyguda durur. Huzurlu, acılı, agresif olmayan ama eleştirel, barışık ama mağlup değil…

¨İnceler Galeri¨, sistemin içinde ama onu inceden inceye kemiren bir duygunun vücut bulmuş halidir. Modern metropol insanının sakin duyarlılığında rastlanabilecek ¨eşi, benzeri olmayan¨ bir albümdür.

Beyaz Hayvanlar – İnceler Galeri  2017 

  • Söz, Müzik, Düzenleme: Hasan İnceler
  • Hasan İnceler: Gitar, Vokal, Altyapılar
  • Erman Çağlar: Elektrik Gitar
  • Kayıt: Hasan İnceler@Ev Stüdyosu
  • Mix-Mastering: Göksel Elbüken

< Back